Ořešák královský

Juglans regia

Ořešák královský neboli ořešák vlašský (Juglans regia) patří mezi nejrozšířenější dřeviny. Jeho domovinou je Balkán, přední a střední Asie. Od středověku začal být kultivován a postupně se rozšířil do dalších částí světa. Pěstuje se především pro své plody (vlašské ořechy) a dřevo. Ořechy jsou bohaté na bílkoviny, flavonoidy, polyfenoly, kyselinu askorbovou, taniny, železo, měď, zinek, selen, vápník, mangan, vitamin E, vitaminy skupiny B, omega 3 mastné kyseliny, melatonin, tryptofan, vlákninu a další aktivní látky.

Olej se lisuje za studena. Vykazuje antioxidační a protizánětlivé účinky. V tradiční medicíně pomáhá s léčbou nervového systému, srdečních chorob, gynekologických potíží, kožních onemocnění, snižuje hladinu cukru v krvi a riziko výskytu nádorů, zlepšuje kvalitu spánku, posiluje mozek.

Jako součást kosmetických formulací zpomaluje proces stárnutí. Pokožku hydratuje, zjemňuje a rozjasňuje. Je zvlášť vhodný k odstranění tmavých kruhů pod očima. Bojuje proti kožním zánětům a plísňovým infekcím. Posiluje pokožku hlavy včetně vlasů. Zabraňuje tvorbě lupů.

Slupky ořechů se používají jako přirozené barvivo. Také se ve formě prášku přidávají do tělových a obličejových krémů, vod, gelů či mýdel, kde plní funkci peelingu. Ořechový prášek šetrně masíruje, čistí póry a likviduje odumřelé kožní buňky. Navrací pokožce hladkost a vláčnost. Je zvlášť vhodný pro problematickou pleť.

Nachází se v produktech: