Levandule lékařská

Lavandula Angustifolia Oil

Levandule (Lavandula angustifolia) je považovaná za královnu léčivých bylin. Její název je odvozen od latinského slova „lavare“, což znamená „mýt“. Římané ji kvůli uklidňující vůni a antiseptickým vlastnostem přidávali do koupele, šatníku, oblečení, a dokonce i vlasů. Další léčivé schopnosti levandule popisuje ve svém lékopisu Materia Medica řecký lékař, lékárník a botanik, Pedanius Dioscorides. Levandule začala být v kosmetice oblíbená až ve dvacátých letech minulého století. Její mimořádně rychlé hojivé účinky popularizoval francouzský chemik Gattefossé, který je také tvůrcem aromaterapie.  

Levandule se pěstuje za účelem výroby oleje. Ten se získává z levandulových květů pomocí destilace. Olej je bohatý na estery a alkoholy. Má širokospektrální využití. Klinické studie uvádějí, že levandule pomáhá při léčbě neurologických potíží, jako jsou úzkostní porucha, nespavost, deprese, porucha koncentrace. Zlepšuje paměť, navozuje pocit vnitřní pohody. Tlumí bolesti hlavy a spodní části zad, také bolesti způsobené syndromem karpálního tunelu, menstruací nebo artritidou.

Má silné antiseptické a protizánětlivé účinky. Ošetřuje modřiny, kousnutí hmyzem, popáleniny včetně spálení sluncem. Urychluje hojení ran. Pečuje o regeneraci kožních buněk. Levandule se hodí především pro aknózní, psoriatickou, citlivou, suchou a namáhanou pleť.  

Nachází se v produktech: